Nyheder

AaB kvalificeret til eSuperliga Finals

Med en samlet tredjeplads i grundspillet er AaB’s eSuperligahold klar til eSuperliga Finals.

Brøndby I.F.-AaB 2-6

Efter en oversidderrunde i mandags var AaB i tirsdagens første kamp oppe imod Brøndby I.F., og her ville en AaB-sejr cementere en plads i Top 4, og dermed direkte kvalifikation til eSuperliga Finals.

I første duel spillede Mads Skibsted 1-1 på hjemmebane mod Blazek, og dermed var alt åbent inden returopgøret, men her spillede Oliver Roberts sig frem til en flot 5-1-sejr over Lillelys.

Dermed var AaB sikret en samlet sejr på 6-2 og en plads ved eSuperliga Finals allerede inden grundspillet sidste kamp mod FC København.

FC København-AaB 4-3

Grundspillets sidste kamp mod FC København var en direkte duel om, hvem der ville ende blandt de to øverste klubber i grundspillet, og første opgør endte 1-1 mellem Mads Skibsted og LordHjorth.

Det hele skulle derfor afgøres i duellen mellem Oliver Roberts og Marcuzo, og her trak FC Københavns Marcuzo det længste strå med en hjemmebanesejr på 3-2.

Dermed vandt FC København samlet set 4-3, og det betyder, at AaB slutter på tredjepladsen i eSperligaens grundspil.

AaB er således kvalificeret til eSuperliga Finals sammen med FC København, AGF og Lyngby Boldklub. Hvem de øvrige fire deltagere til eSuperliga Finals bliver, afgøres i dag ved eSuperliga Playoffs.

eSuperliga Finals spilles 1. juni.

Artiklen er skrevet af Rasmus Estrup for Aab Sport

Læs artiklen hos Aab her